Cena za rękodzieło. Drogo? Tanio?




Kochani, dzisiaj króciutko o pieniążkach :) A właściwie o cenie własnego rękodzieła.
W nasze czasy rękodzieło cieszy się popularnością. Człowiek chce się wyróżniać w tłumie. Nie chce być, jak wszyscy. Chce być oryginalnym. Posiadać unikalne przedmioty: akcesoria, ubrania, naczynia i... nawet papier toaletowy :)



Nie wiem, jak Wy, ale osobiście wolę przeczytać na kartce życzenia ręcznie pisane, od serca, niż wierszyk drukowany na tej kartce. Tak samo jest z prezentami robionymi rękoma. Chyba zgodzicie się ze mną, że zawsze milej jest dać/ przyjąć prezent niepowtarzalny, unikalny w swoim rodzaju. Który nie jest n-tym z fabrycznej partii, tylko starannie wykonany ręcznie.
Na tym, że ludzie chcą być oryginalnymi i robić oryginalne prezenty mogą zyskać ludzie, którzy lubią tworzyć cuda swoimi rękami.
Niektórzy dziwią się, dlaczego rękodzieło kosztuje tyle, ile kosztuje, czyli - drogo.

Dlaczego rękodzieło takie drogie?


  • Czas. przede wszystkim liczy się czas. Pewnie słyszeliście powiedzenie "czas to pieniądz". Właśnie. Na wykonanie pracy ręcznej traci się sporo czasu.
jaka cena za rękodzieło

  • Wpływ. Gdy kupujemy coś w sklepie, zazwyczaj nie mamy wpływu na całą kolorystykę, na obecność/ brak pewnych elementów. Natomiast, jeżeli zamawiamy coś u rękodzielnika, to możemy mieć wpływ na niemal każdy detal zamawianego przedmiotu. To my decydujemy: jaki rozmiar, jakie barwy itd.
  • Pewność. Gdy kupujemy rękodzieło możemy mieć pewność, że jest wykonane starannie i dokładnie. Rękodzielnik musi pielęgnować każde swoje dzieło, ponieważ jego dzieło, to jego reputacja.
  • Podejście. Dla sprzedawcy najważniejsze jest znaleźć klienta dla swojego towaru. Dla rękodzielnika - znaleźć opiekuna dla swojego "dziecka". 
  • Jakość. Oszczędza się na produkcjach artykułów fabrycznych. Natomiast, jeżeli chodzi o artykuły robione ręcznie - stawia się na jakość. 
  • Kontakt z twórcą. To jest naprawdę ważne. Gdy masz bezpośredni kontakt z wykonawcą, masz szansę mu dokładnie przedstawić swoje oczekiwania.
  • Unikalność - dusza. O tym już wspominałam wyżej. W trakcie tworzenia rękodzielnik wkłada część swojego serca, duszy w wykonywany przedmiot. To nie jest przedmiot ze sklepowej półki z etykietą "Made in Chine". To jest coś unikalnego, mającego swoją historię, magię. Nawet, jeżeli wykonawca sto razy robił podobne rzeczy, każdy będzie niepowtarzalny.  

jak wycenić rękodzieło

O tym, jak wycenić swoje rękodzieło odsyłam do blogu yadis.

Czy uważasz, że rękodzieło powinno mniej kosztować?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz